ניתוח כפתורים

ניתוח כפתורים הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בילדים ברחבי העולם. הניתוח נעשה על ידי החדרת צינוריות אוורור דרך עור התוף כדי ליצור פתח בעור התוף שמאפשר לנוזלים לצאת החוצה ולאויר להיכנס.

הניתוח בדרך כלל מבוצע באחד משני מצבים:

  • הימצאות נולזים באופן כרוני באוזניים הגורמים לירידה בשמיעה שפוגעת באיכות חייו ,בהתפתחות השפתית והחברתית של הילד.
  • דלקות אוזניים חוזרות שאינם מגיבות לטיפול אנטיביוטי. קיימות עוד סיבות פחות שכיחות לביצוע ניתוח כפתורים כגון תת-לחץ שמופעל על עור התוף ושקיעה של עור התוף.

ניתוח כפתורים או בשמו הנוסף ניתוח "הכנסת צינוריות איוורור", מתבצע על ידי רופא אף אוזן וגרון, וביכולתו לשנות באופן משמעותי את איכות חייו של הילד. הניתוח עצמו אינו הליך מורכב ומביא לתוצאות טובות באחוזים מאד גבוהים.

איך יודעים האם הילד שלי זקוק לניתוח כפתורים?

ילדים שסובלים מנוזלים באוזניים או מדלקות אוזניים חוזרות בדרך כלל יהיו במעקב של רופא אף אוזן וגרון. יש צורך לבצע בדיקת שמיעה יחד עם טימפנומטריה כדי להעריך את מצב השמיעה והנוזלים באוזניים. לעיתים ההורים או הגננת מתרשמים מבעית שמיעה או בעיית ריכוז אצל הילד, ולעיתים הביטוי הוא דווקא עיכוב מסויים בהתפתחות השפה או שיבושי הגיה חריגים. לעיתים הביטוי לנוזלים באוזניים הוא דלקות אוזניים הוא חוסר יציבות של הילד המלווה בנפילות חוזרות.

בדיקת השמיעה מתבצעת במכון שמיעה על ידי קלינאית תקשורת והיא הכרחית כדי לקבל החלטה על הצורך בניתוח כפתורים.

ההחלטה על צורך בניתוח כפתורים צריכה לקחת בחשבון נתונים רבים כמו גיל הילד, משך הירידה בשמיעה וחומרתה, מראה האוזן התיכונה ועור התוף, מצב הדלקות באוזניים ועוד. לאחר שכלול כל הנתונים רופא אף אוזן וגרון מקבל את ההחלטה האם לעקוב בלבד, לתת טיפול תרופתי או לבצע ניתוח כפתורים.

האם ניתן למנוע ניתוח כפתורים על ידי טיפול תרופתי או הוליסטי אחר?

לפי הספרות הרפואית העדכני כיום אין טיפול תרופתי יעיל לבעיה של נולזים כרוניים באוזניים בילדים. נוסו תרופות רבות לפתור בעיה זו כגון אנטיהיסטמינים, מורידי גודש למיניהם ואנטיביוטיקה אך לא הייתה הטבה לאורך זמן עם מובהקות סטטיסטית.

לכן לא מומלץ באופן כללי לטפל בתרופות לבעיה של נוזלים באוזניים. במצב של דלקות אוזניים חוזרות התמונה היא שונה ובהחלט יש תועלת בטיפול אנטיביוטי.

קיימים טיפולים נוספים כגון מכשיר ear popper, דיקור סיני, רפלקסולוגיה והומיאפטיה שבמחקרים מסויימים הראו יעילות חלקית בטיפול בבעיה ולכן במידה ומעוניינים לנסות טיפולים אלו אפשרי לעקוב במקביל לטיפול.

מהו ההליך של הניתוח?

מדובר בניתוח שמבוצע בהרדמה כללית. הניתוח בדרך כלל אורך פחות מחצי שעה ובמהלכו מוכנסים צינוריות אוורור לאוזניים. לאחר סיום הניתוח הילד עובר לחדר התאוששות לעוד מספר שעות בודדות ומשוחרר הביתה. למחרת הניתוח ניתן לחזור לפעילות רגילה.

האם יש סיכונים או סיבוכים לניתוח כפתורים?

ניתוח כפתורים הוא עם רמת סיבוכים נמוכה מאד. הסיבוכים האפשריים הם הופעה של הפרשות או דלקות אוזניים או נקב בעור התוף. באופן נדיר יכולה להיות ירידה בשמיעה או כפתור שנשאר באוזן התיכונה. לרוב הניתוח עובר ללא סיבוכים והכפתורים אינם מורגשים על ידי הילד.

האם יש צורך המעקב לאחר הניתוח?

כן. ניתוח כפתורים הוא בעצם התחלה של תהליך שמסתיים רק לאחר שהפתורים יוצאים ועור התוף חוזר להיות תקין.

לאחר הניתוח יש צורך בבדיקת שמיעה ומעקב אאג. המעקב הוא בדרך כלל כל מספר חודשים כדי לעקוב אחרי מצב הכפתורים. אנו מצפים שהכפתורים ייפלטו מהאוזן תוך שנתיים לאחר הניתוח. במידה והכפתורים נשארו באוזניים יותר משנתיים יש צורך להוציאם בהליך פשוט בהרדמה כללית קצרה.

האם יש צורך באטמי אוזניים לאחר הניתוח?

בדרך כלל לא. רוב הילדים עם כפתורים יכולים להיכנס לאמבטיה, בריכה וים ללא אטמים ולא מופיעה דלקת. יש מעט ילדים שלאחר כניסה למים מתלוננים על אי נוחות או כאבים א שמופיעה הפרשה מוגלתית מהאוזן. במידה וזה קורה יש צורך להתאים אטמים לאוזניים ולהימנע מהרטבת האוזניים.

אהבתם? שתפו.
טיפולים נוספים בתחום:
ניתוח הקטנת שקדים
ניתוח כריתת שקד שלישי
גוש או מסה צווארית
סינוסיטיס
הפרעות נשימה

הצוות המנצח שלנו באף אוזן גרון

ד״ר משה היין

רופא בכיר במחלקת א.א.ג. ילדים

מקצועיות

אנו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת, בחומרים ומכשירים מהמובילים בתחום, המספקים למתרפא חווית טיפול מושלמת.

גישה ייחודית

המרפאה דוגלת בגישה מודרנית לרפואת שיניים, הכוללת התערבות מינימלית, שמירה על חומר שן בריא ודגש על טיפולים מונעים.

שירות מכל הלב

רפואת שיניים אישית הממקמת את המתרפא במרכז, המלווה ברגישות לציפיות, לחששות, ולבריאות המתרפא.

טכנולוגיה מתקדמת

אנו מאמינים בשימוש בציוד איכותי ושימוש בטכנולוגיה הכי מתקדמת כתשתית בסיסית למתן טיפול איכותי.

מאמרים קשורים

השאירו פרטים לקבלת מידע נוסף על הטיפול

השאירו פרטים בטופס ונציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם.

איך תרצו לדבר איתנו?

בחרו את האופציה הנוחה ביותר עבורכם.

השאירו פרטים לתיאום תור במרפאה.

נציגינו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.