יישור שיניים

אורתודונטיה – מהי בכלל?

השם הרפואי של יישור שיניים הוא אורתודונטיה, ולמעשה מדובר כאן על תחום מומחיות ספציפי ברפואת השיניים. במסגרת יישור שיניים מתבצעים אבחונים, כמו גם טיפולי מניעה ופתרון בעיות שונות כמו מבנה הלסת, מיקום השיניים ועוד.

לא מעט אנשים מתייחסים אל טיפולים אורתודונטים בתור טיפולים שנותנים מענה אסתטי בלבד, וכמגבירי ביטחון עצמי אצל אנשים שסובלים ממבנה בעייתי של חלל הפה, אולם יש לא מעט משמעויות בריאותיות בהקשר של הטיפולים הללו. ברגע שמבנה חלל הפה אינו תקין, המטופל עלול לסבול מקשיים מורכבים כמו שחיקה של השיניים, קשיים בלעיסה וכן קשיים בדיבור. בנוסף, מבנה לא תקין עלול להוסיף עומס שמופעל על החניכיים, וגם על העצם שתומכת בשיניים. מעבר לכל אלו, ניקיון השיניים הופך גם הוא למסובך ברגע שהמבנה אינו תקין, ולפיכך מחלות חניכיים, דלקות, עששת ועוד עלולות להופיע.

יישור שיניים – אורתודונטיה

תחום האורתודונטיה עוסק הן באבחון, הן במניעה, והן בטיפול בבעיות שונות אשר נוגעות במבנה הלסתות ובמיקומן של השיניים. מדובר על טיפול שיש לו מצד אחד השלכות בריאותיות משמעותיות מאוד, ומצד שני את היכולת לשפר את הביטחון העצמי של המטופל.

מתי כדאי להתחיל לבצע טיפולים של יישור שיניים?

לא מעט אנשים נחפזים לבצע טיפולים של יישור שיניים, ברגע שהם מבחינים בבעיה במבנה. חשוב להבין שלרוב, עוד לפני שניגשים לטיפולים של יישור שיניים, מומלץ להמתין לסיום בקיעתן של השיניים הקבועות. יש ילדים שהליך הבקיעה מסתיים אצלם בגילאים מוקדמים יותר, ואילו ילדים שאצלם ההליך נמשך לאורך יותר זמן, אולם הגיל הממוצע הוא בין 11-14.

מקרים מסוימים דווקא כן יצריכו טיפול יישור שיניים מוקדם יותר, אפילו לפני ששיני החלב עוד לא הוחלפו במלואן:

 1. הרגלים כמו מציצת אצבע או מוצץ, דחיפת לשון ועוד.

  2. שיני חלב שמתמודדות עם בעיות, שבעקבותיהן בקיעת השיניים הקבועות מתמודדת עם הפרעות.

  3. בליטה ניכרת של השיניים העליונות ביחס לשיניים התחתונות.

  4. סגר צלבי – כאשר מתקיים מצב של סגר הפוך של השיניים הקדמיות או השיניים הקדמיות, או סגר הפוך של שני סוגי השיניים.

מקרים אלו יובילו לכדי טיפול מוקדם, אך חשוב להבין שיתווסף אליו טיפול נוסף בהמשך, עם סוף הליך החלפת שיני החלב.

טיפול אורתודונטי – על פני כמה זמן הוא מתפרש?

קיימים כל מיני גורמים שיוכלו להשפיע על משך הטיפול האורתודונטי:

 1. תכנית הטיפול של המטופל – הכל מתחיל בצרכים של המטופל, ולכן קיים טיפול אורתודונטי שיצריך טיפול של מספר חודשים בלבד, כמו למשל יישור שיניים שלא כולל שינוי ביחס הבין לסתי. לעומת זאת, קיימים גם טיפולים אורתודונטיים שיכולים להתפרש על פני מעל לשנה, כמו טיפול שאכן כרוך בשינוי המנח הבין לסתי.
 2. ככל ששיתוף הפעולה בין המטופל לבין הרופא בביצוע הוראות מסויימות לקידום ההליך, כך זמני הטיפול האורתודונטי יפחתו בהתאם. מוטיבציה ובגרות, אם כן, הם חלק בלתי נפרד מהעניין, וכדאי לקחת אותם בחשבון לקראת קביעת התחלת הטיפול.
 3. באופן טבעי, גם המרכיב הביולוגי מהווה גורם משמעותי באורך הטיפול. זמני התגובה משתנים ממטופל למטופל, ולכן יהיו מטופלים שיגיעו לזמנים ארוכים או קצרים יותר של טיפול.
 4. ככל שהמטופל ישמור על היגיינת שיניים טובה ותדירה יותר, כך משך הטיפול יוכל להתקצר בהתאם.

אורתודונט מומחה – מי הוא?

אורתודונט הוא רופא שיניים שתחום ההתמחות שלו הוא יישור שיניים ולסתות. האורתודונט צריך להחזיק ברישיון תקף על מנת שיוכל לעסוק ברפואת שיניים. על מנת לקבל את הרישיון, האורתודונט לקח חלק בתוכנית התמחות או בארץ או בחוץ לארץ, במוסדות שמוכרים על ידי המועצה המדעית של הר"ש – ההסתדרות לרפואת שיניים. כמו כן, בתום לימודיו צריך האורתודונט לצלוח את מבחני המומחיות מטעם משרד הבריאות. אורתודונט מומחה מחזיק בתעודה שמונפקת על ידי משרד הבריאות או על ידי המועצה המדעית של הר"ש. תעודה זו מכילה פרטים כמו מספר תעודת המומחה, והיא זו שמצהירה על מומחיותו של האורתודונט.

נוסף על כל אלו, למד האורתודונט לימודי רפואת השיניים במשך שלוש וחצי שנים נוספות. במסגרת לימודיו אלו, התמקצע האורתודונט בתחומים כמו הזזת שיניים בצורה בטיחותית עד לכדי יישורן, ביצוע פעולות כמו כיוון התפתחות הפנים, וכן הבטחת גדילה תקינה של הלסת העליונה והתתונה. לביצוע פעולות אלו, האורתודונט עושה שימוש בגשרים או בקוביות, הנקראים בעגה המקצועית – סמכים המודבקים על השיניים. כמו כן, האורתודונט יכול להשתמש גם בפלטות נשלפים ובאמצעים שונים אותם הוא יכול להדביק על השיניים, ובמקרה הצורך הוא יוכל גם לפנות לשימוש באביזרים אורתופדיים שונים, ולבצע ניתוחים על פי הצורך.

אהבתם? שתפו.
טיפולים נוספים בתחום:
שיקום הפה
אסתטיקה דנטלית
טיפולי חניכיים
כירורגיית פה ולסת
טיפול שורש

הצוות המנצח שלנו ברפואת שיניים

ד”ר חגי חזן מולינה

מומחה באורטודונטיה

מקצועיות

אנו משתמשים בטכנולוגיה מתקדמת, בחומרים ומכשירים מהמובילים בתחום, המספקים למתרפא חווית טיפול מושלמת.

גישה ייחודית

המרפאה דוגלת בגישה מודרנית לרפואת שיניים, הכוללת התערבות מינימלית, שמירה על חומר שן בריא ודגש על טיפולים מונעים.

שירות מכל הלב

רפואת שיניים אישית הממקמת את המתרפא במרכז, המלווה ברגישות לציפיות, לחששות, ולבריאות המתרפא.

טכנולוגיה מתקדמת

אנו מאמינים בשימוש בציוד איכותי ושימוש בטכנולוגיה הכי מתקדמת כתשתית בסיסית למתן טיפול איכותי.

מאמרים קשורים

השאירו פרטים לקבלת מידע נוסף על הטיפול

השאירו פרטים בטופס ונציגינו יצרו אתכם קשר בהקדם.

איך תרצו לדבר איתנו?

בחרו את האופציה הנוחה ביותר עבורכם.

השאירו פרטים לתיאום תור במרפאה.

נציגינו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.