שחיקת שיניים – ברוקסיזם

מהו ברוקסיזם?

ברוקסיזם הוא נושא חשוב מאוד ברפואת שיניים, נושא שנחקר רבות ומשמעותי מאוד גם ברפואה כללית.

בעבר ברוקסיזם נחשב כפעילות פראפונקציונלית (פרא-פונקציה= פעילות שאינה תיפקודית), פעילות שאינה קשורה לתפקוד הפיזיולוגי של הפה. פעילויות פיזיולוגיות של הפה קשורות ללעיסה, בליעה, דיבור ונשימה, כל פעילות שאינה מהווה חלק מהפעילויות הפיזיולוגיות נחשבת כפראפונקציה.

הברוקסיזם הוגדר כנקישת שיניים בזמן שינה ויכול לגרום לאובדן חומר שן, שחיקת השיניים, כאבי שרירי הפנים, בעיות במפרק הלסת, הפרעות סגריות (הפרעות הקשורות למגע השיניים בלסתות המנוגדות זו לזו), פגיעה בשחזורים / כתרים, יצירת סדקים בשיניים שעלולה להוביל לעקירה ועוד. 

הסיבה לתופעה לא הייתה ידועה ותאוריות רבות הקשורות להופעת ברוקסיזם בשל הצורך באיזון הסגר התעוררו. תאוריות אלו הופרכו במרוצת השנים אך עד היום המנגנון המדויק של הופעת הברוקסיזם אינו ידוע. 

הודות למחקרים ותצפיות במעבדות שינה, שהחלו להיות זמינים לעולם הרפואה החל מהאמצע של המאה הקודמת, גילו כי ברוקסיזם קשור לזמני התעוררות במהלך שנת הלילה. בתצפיות על מבדקי שינה נראה כי פעילות של שרירי הלעיסה (הופעת הברוקסיזם) מהווה חלק ממעגל ההתעוררות הפיזיולוגי. אנשים שחוו מספר רב של פעמים פעילות שרירית במהלך הלילה נחשבו לברוקסיסיטים ברמה חמורה.

נחוצים עוד מחקרים קליניים רבים כדי להבין בצורה וודאית את בסיס התופעה, אך היום כבר ידוע כי מקור הברוקסיזם הוא מרכזי (פקודה של המוח לשרירים). היום מאמינים כי לברוקסיזם יש קשר לשמירה על נתיב אויר פתוח בעת השינה ולהגדרה של הברוקסיזם הוספה ההבנה שמדובר פעילות מוטורית, פיזיולוגית עם מרכיב הגנתי. במהלך השנים אף התגלה כי ברוקסיזם יכול להתרחש גם בערות, ואף לא תמיד מערבת מגע של השיניים אלו באלו.

על אף התובנות החדשות, אל לנו לשכוח כי הפעילות השרירית עשויה להוביל גם לנזק בשל הפעלת עומסים גדולים וחוזרים ע״ג השיניים, שחזורים, שתלים. פעולה מאומצת של השרירים יכולה להיות קשורה גם לכאבי פנים, כאבי ראש וכאבי מפרק הלסת.

תפקידנו כרופאי שיניים לזהות את המקרים בהם ברוקסיזם מהווה אתגר למערכת הפה ולהתערב בעזרת הכלים השונים הנתונים בידינו כדי לשמור על בריאות הפה.

כיצד ניתן לטפל בברוקסיזם?

במקרים בהם רופא השיניים אבחן את תופעת הברוקסיזם ניתן לבצע סד לילה. זהו סד אשר מורכב לרב בלסת העליונה, עשוי מחומר קשיח או גמיש ועל המטופל להרכיב אותו בעת השינה.

סד זה שומר על מרווח קטן בעת סגירת הלסתות ומונע פגיעה בשיניים, בסתימות, בכתרים, בשתלים ועוד.

לחלופין , ניתן לבצע הזרקות בוטוקס לשרירים הגורמים לברוקסיזם. זריקות אלו מועילות אך יש לחזור עליהן אחת לכמה חודשים. 

אם פספסת משהו:
 
מאמרים באותו נושא
 
תחומי טיפול במרכז:
צוות המרכז:
שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
השאירו פרטים לתיאום פגישה ייעוץ: