קרוהן וקוליטיס: האם ניתן לבצע התאמה אישית של הטיפול במחלות מעי דלקתיות?

תוכן עניינים

קרוהן וקוליטיס הינן מחלות הגורמות לדלקת במערכת העיכול, אך למעשה מדובר במצבים רב מערכתיים היכולים לערב גם איברים נוספים בגוף. לכן, טיפול מותאם אישית חיוני לשם השגת הפוגה בדלקת לאורך זמן ומניעת השלכות בלתי הפיכות כתוצאה מהמחלה, הן במערכת העיכול, והן במערכות האיברים הנוספות. מהי הגישה לטיפול במחלות אלה ובאילו מקרים טיפול אנדוסקופי עשוי להיטיב עם חולי קרוהן? התשובות בכתבה

מחלות מעי דלקתיות (Inflammatory Bowel Disease, IBD) הן שם כולל לקבוצת מצבים המובילים להתפתחות של דלקת במערכת העיכול. בתוך קבוצה זו נכללת מחלת הקרוהן שעלולה לגרום לדלקת בכל חלק של מערכת העיכול (אך בעיקר ממוקמת במעבר בין המעי הדק-למעי הגס)ומחלת הקוליטיס המובילה לדלקת במעי הגס בלבד. 

בשל העובדה שמדובר במחלות רב מערכתיות, פעמים רבות הן מערבות גם דלקת באיברים נוספים, ובהם העיניים, העור, המפרקים, עמוד השדרה ועוד. 

מסיבה זו התאמת טיפול אינדיבידואלי לכל חולה, בהתאם לחומרת המחלה, האיברים שבהם התפתחה דלקת, כמו גם אורח החיים של המטופל, חיונית. אילו אפשרויות טיפול מותאמות אישית קיימות לחולים הסובלים מדלקת כיבית מתקדמת של המעי, באילו מקרים יישקל טיפול אנדוסקופי במחלת קרוהן ולמי מומלץ לפנות לשם בחירת הטיפול? ד"ר עופר בן בסט,  מומחה ברפואה פנימית ובגסטרואנטרולוגיה, ובעל מומחיות-הכשרה מתקדמת בטיפול במחלות מעי דלקתיות, עם המידע החיוני.

על מה מבוססים הטיפולים הביולוגיים במחלות מעי דלקתיות?

"טיפולים ביולוגיים בקרוהן וקוליטיס (בהם רמיקייד, יומירהסימפוני, סימזיה, אנטיביוסטלרה), מורכבים מחלבונים שיוצרו בתנאי מעבדה על מנת לספק מענה מדויק ומותאם למתווכי הדלקת שקיימים בגופו/ה של החולה. הטיפול הביולוגי במחלות מעי דלקתיות נכנס לשימוש לפני כשני עשורים ומאז הלך והשתכלל. כיום ניתן לספק טיפול מדויק יותר לכל חולה, תוך צמצום הסיכוי להתפתחות של תופעות לוואי רב מערכתיות ויכולת לשמר את הצלחת הטיפול לתקופה ארוכה" מסביר ד"ר בן בסט ומרחיב: "למרות שקיים חשש בקרב הציבור הרחב מפני קבוצת טיפולים אלה, הקשור בעיקר בתופעות הלוואי שיכולות להתפתח, לרוב הוא אינו מוצדק. הטיפול מהווה מעין חליפה הנתפרת אישית לכל מטופל בהתאם למאפייני המחלה ממנה הוא סובל. עבור חולים רבים הסובלים ממחלה מתקדמת, טיפולים אלה הם המפתח להשגת הפוגה של הדלקת ושימור המצב לאורך זמן.

אחד החידושים האחרונים בטיפול בקרוהן וקוליטיס, מעבר לטיפולים הביולוגיים, הן תרופות המבוססות על מולקולות קטנות (כיום התרופה היחידה המאושרת ונכללת גם בסל הבריאות היא קסלג'אנז, אך קיימות מולקולות דומות הניתנות במסגרת מחקרים קליניים). בדומה לטיפולים הביולוגיים, גם מנגנון הפעולה של תרופות אלה מערב פעילות אנטי דלקתית מתוחכמת שעשויה לשמר הפוגה לאורך שנים". 

באילו מצבים בכל זאת יהיה צורך בטיפול באמצעות סטרואידים?

"אחת המטרות המשותפות לרופאים והמטופלים היא להימנע ככל הניתן מהטיפול בסטרואידים" מציין ד"ר בן בסט ומסייג:  "עם זאת בחלק מהמקרים יהיה צורך בשימוש בסטרואידים במינון מושכל שיסייע במעבר בין שיטות הטיפול, כמו גם בתקופות ההמתנה עד להתחלת הטיפול החדש. המינון שניתן אינו תמיד זה המלא ומתן הטיפול מתבצע תחת ניטור מתמיד כדי להימנע מתופעות לוואי משמעותיות ככל הניתן". 

טיפולים אנדוסקופיים במחלת קרוהן

מעצם אופייה של מחלת קרוהן היא עלולה לערב את כל דופן המעי. על כן, החשש הגדול ביותר הכרוך בה הוא היצרות בלתי הפיכה של המעי שעלולה לגרום, בסופו של דבר, לחסימת מעי, נקבים, וכן גם היווצרות של פיסטולות. 

"הנטייה הרווחת במצבים אלה היא ביצוע של ניתוח להסרת החלק הפגוע והמצולק של המעי, מאחר והנזק הוא בלתי הפיך ועלול להוביל לעמידות בפני הטיפולים התרופתיים. 

עם זאת, במקרים מסוימים ניתן לטפל באזור המוצר ללא ניתוח וכך לאפשר תקופת החלמה שבמהלכה יתבצע שיקום ושיפור במצבו התזונתי של המטופל. במקרים אלה, הטיפול יסייע במתן תנאים טובים יותר לצורך המשך הטיפול תרופתי או ביצוע של ניתוח בעתיד". 

במרוץ השנים צבר ד"ר בן בסט ניסיון רב ומיומנות גבוהה באמצעות מעקב קפדני אחרי מטופלים הסובלים מהמחלה. ידע רב זה מאפשר לו לטפל בהיצרות ללא ניתוח לכריתת החלק הפגוע במעי, אלא באמצעות שיטה אנדוסקופית לחיתוך, הרחבה ולעיתים אף התקנת תומכן (סטנט) בחלק הפגוע במעי. הפעולות מתאימות לטיפולים אנדוסקופיים הן במעי הדק והן במעבר בין המעי הדק למעי הגס, מבוצעות באמצעות קולונוסקופיה תחת שיקוף, או באמצעות אנטרוסקופיה בעזרת בלון.
"חשוב לציין כי לא בכל מצב ניתן יהיה לטפל בהיצרות בגישה אנדוסקופית ולכן טרם ההחלטה על אופן הטיפול מתבצעת הערכה קפדנית של המטופלים באמצעות בדיקה אנדוסקופית, לימוד קפדני של ממצאי ההדמיה, כמו גם הערכה קלינית מולטי דיציפלינרית הכוללת גם עבודה צמודה עם תזונאית מומחית בטיפול בחולים הסובלים ממחלות מעי דלקתיות".

למי כדאי לפנות לשם התאמת טיפול מיטבית במחלות מעי דלקתיות?

למטופלים שסובלים ממחלת קרוהן או קוליטיס מורכבת שאינה מגיבה ביעילות לטיפול הראשוני, מומלץ לפנות לרופא גסטרואנטרולוג בעל הכשרה מתקדמת בטיפול במחלות מעי דלקתיות. מומחיות זו מקנה לרופא את היכולת להתמודד עם מקרים מורכבים הדורשים טיפולים תרופתיים מותאמים אישית, כמו גם טיפולים אנדוסקופים מתקדמים. "כאמור, התאמת תכנית טיפול אישית לכל מטופל תסייע בהשגת הפוגה מהמחלה, כמו גם בשיפור איכות חייהם של חולי IBD" מסכם ד"ר בן בסט. 

הכתבה בשיתוף עם ד"ר עופר בן בסט,  מומחה ברפואה פנימית ובגסטרואנטרולוגיה, ובעל מומחיות-הכשרה מתקדמת בטיפול במחלות מעי דלקתיות, הכתבה נערכה על-ידי מערכת אינפומד. 

אהבתם? שתפו.
עלו לאחרונה
זקוקים לטיפול מקצועי?

מוזמנים לדבר איתנו ולתאם תור בהקדם

רוצים להיות מעודכנים כשעולה מידע חדש?

מוזמנים להירשם לניוזלטר ונעדכן אתכם לפני כולם.

מאמרים קשורים

איך תרצו לדבר איתנו?

בחרו את האופציה הנוחה ביותר עבורכם.

השאירו פרטים לתיאום תור במרפאה.

נציגינו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.