ניתוחי קטרקט

חשיבות הראיה לאיכות חיינו לא תסולא בפז ומוזכרת כבר במקורות. על פי המסופר בספר שמות, מַכַּת חשֶׁךְ היא המכה התשיעית ולפני האחרונה בסדרת עשר המכות. מכה זו קדמה למכת הבכורות, שגרמה לפרעה לשלח את העברים מארצו. מחלות עיניים רבות יכולות לגרום לירידה בראיה. התקדמות המחקר המדעי וטכנולוגיות רפואיות בשנים האחרונות מאפשרת טיפולים במגוון מצבים עיניים, ושיפור הראיה ואיכות החיים. רופא עיניים מומחה יכול לאבחן את הגורם לבעיה, להסביר ולהציע אפשרויות טיפול מתאימות, להסביר על הסיכונים והסיבוכים האפשריים, ולתת את הטיפול המיטבי.

העדשה

איכות הראיה שלנו מושפעת רבות ממצב העדשה הטבעית בעין. העדשה נוצרת בזמן התפתחות העובר ברחם, ובנויה מתאים וסיבים עדינים המשתנים לאורך השנים. היא ממוקמת בחלק הקדמי של העין, מאחורי הקשתית. תפקידה של העדשה, ביחד עם הקרנית, היא שבירת קרני האור ומיקודם על הרשתית לצורך ראיה תקינה. הדבר דומה לעדשת המצלמה שכולנו מכירים. העדשה משיגה זאת על ידי שינוי בקמירותה, בהתאם למרחק העצם בו רוצים להתמקד. יכולת זו פוחתת בגיל המבוגר, דבר המוביל לצורך הנפוץ במשקפי קריאה.

מה זה קטרקט ?

קטרקט, או בעברית “ירוד”, הינו מצב של התעכרות העדשה. לרב עכירות זו מתפתחת עם הגיל, ובמקרים פחות נפוצים עקב סיבות אחרות כגון חבלה, מחלות או שימוש בתרופות שונות. העכירות המתפתחת עם הגיל הינה תהליך טבעי המתקדם בהדרגה. אצל כל אדם מהירות התפתחות הקטרקט שונה, וכך גם חומרתו. כאשר מתפתח קטרקט מרגישים ירידה בחדות ואיכות הראיה. הדבר דומה להסתכלות דרך חלון זכוכית מלולכך, ולכן המצב לא ניתן לתיקון על ידי התאמת משקפיים חדשות.

ניתוחי קטרקט

הטיפול בקטרקט הוא ניתוחי בלבד, וטרם נמצא טיפול רפואי למניעת, עצירת, או הפיכת תהליך התפתחות הקטרקט באדם. ניתוחי הקטרקט עברו מהפיכה של ממש בשנים האחרונות. בעבר ניתוח קטרקט היה ניתוח "גדול", ודרש אשפוז ותהליך החלמה ממושך. כיום מרבית ניתוחי הקטרקט מבוצעים בשיטת פאקואמולסיפיקציה, המבוצעת בעזרת חתכים מזעריים בקרנית דרכם מרוסקת ונשאבת העדשה הטבעית העכורה. לאחר הסרת הקטרקט, מושתלת עדשה מלאכותית שקופה המותאמת לכל מטופל/ת באופן אישי. העדשה המלאכותית יכולה להיות חד מוקדית (מוקד הראיה לקרוב או רחוק), טורית (עדשה עם צילינדר), או עדשה מולטיפוקלית (מספר מוקדי ראיה, לקרוב ולרחוק).

טרם הניתוח יש צורך בהערכת רופא עיניים לשקילת נחיצות הניתוח. הבדיקה הראשונית מובצעת במרפאה בעזרת מכשור מיוחד המאפשר לראות את כל חלקי העין ולהעריך את תפקודה, ואת חומרת הקטרקט. לאחר מכן יש צורך בבדיקות לחישוב והתאמת העדשה המלאכותית באופן פרטני. לאחר הניתוח יש להקפיד על מנוחה בהתאם להנחיות, ושימוש בטיפות עיניים לתקופה קצרה על מנת למנוע דלקת או זיהום באיזור הניתוח.

ד”ר אלון זהבי מומחה באבחון קטרקט והצורך בניתוח, ניתוחי קטרקט מתקדמים, השתלת כל סוגי העדשות, וטיפול בלייזר בקטרקט משני.

צוות הרופאים:
שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מאמרים נוספים
השאירו פרטים לתיאום פגישה ייעוץ: