מחלות חניכיים נפוצות

תוכן עניינים

מחלות חניכיים הן מחלות נפוצות מאוד, המשפיעות על רוב האנשים לאורך חייהם. הן נגרמות מתגובת מערכת החיסון של הגוף לרובד החיידקים הנאגר על השיניים.

החדשות הטובות הן שהגיינית פה יומית יעילה, וביקורים תדירים אצל רופא השיניים יכולים למנוע את התפתחות דלקות החניכיים, ולהגביל את הנזק להן הן גורמות במידה ויתלקחו.

החדשות הפחות טובות הן שאם הדלקות יישארו ללא טיפול, מחלות החניכיים יכולות להוביל לאובדן שיניים, לחיוך לא אסתטי, ולבעיות באכילה ובדיבור. בנוסף, מחלות חניכיים לא מטופלות יכולות לעלות את הסיכוי למחלות אחרות כגון סוכרת, מחלות לב, יתר לחץ דם, לידה מוקדמת ועוד.

חניכיים בריאות

ישנם מספר סוגים של מחלות חניכיים.

  1. GINGIVITIS  –  דלקת חניכיים – היא מחלה דלקתית של החניכיים, המתאפיינת בחניכיים אדומות ונפחות, עם נטייה לדימום. הדלקת מתפתחת כתגובה לרובד החיידקים ( Dental Plaque) שנאגר על שולי השיניים.

Gingivitis

2. PERIODONTITIS – אם דלקת זו נשארת ללא טיפול, המצב ידרדר ויתפתח לדלקת נרחבת יותר בחניכיים הקרויה PERIODONTITIS . במצב זה הדלקת מעמיקה לשכבות עמוקות יותר בחניכיים, לאורך שורשי השיניים, וגוררת ספיגת עצם הלסת המחזיקה את השיניים. ללא טיפול, ספיגת העצם תימשך, השן תפתח ניידות, שתחמיר ותתגבר עד לאובדן כל אחיזת השן בלסת, ולנשירתה.

Advanced periodontitis

חולי סוכרת נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה להתפתחות דלקות חניכיים, אך ישנם גורמי סיכון נוספים להתפתחות הדלקות ביניהם עישון, הרגלי היגיינה אורלית לקויה, נטילת תרופות מסוימות ועוד.

3. בעיה נפוצה נוספת בחניכיים, הינה נסיגת חניכיים, Gingival Recessions  

מצב זה החניכיים נסוגות משורש השן (או השיניים) וחושפות את שורש השן, כתוצאה נגרמת רגישות גבוהה באזור לגירוי של חום וקור, ולהפרעה אסתטית.

מצבים אלו ניתנים לעיתים לתיקון על ידי ניתוחי חניכיים פלסטיים.

Multiple gingival recessions

דלקת חניכיים סביב שתלים

לעיתים מתפתחת דלקת גם בחניכיים הסובבות שתלים דנטליים. דלקות אלו קרויות Peri-Implant Diseases. 

במידה וההיגיינה האורלית לקויה סביב השתלים, חיידקים מצטברים כשכבת רובד על פני שטח השתל, וגוררים דלקת לרקמות שסביבם. בשלב ראשון הדלקת שטחית וקרויה Peri-Implant Mucositis, ובמידה ותישאר ללא טיפול, הדלקת תחמיר, תעמיק, ותהפוך למחלה מורכבת יותר הקרויה Peri-Implantitis . במצב זה, הדלקת מערבת שכבות עמוקות של הרקמות, גוררת הרס וספיגה של העצם המחזיקה את השתל בלסת. התהליך מתקדם עד  שלבסוף יש צורך בהוצאת השתל או בנשירתו עצמונית. 

דלקת זו קשה לטיפול, והטיפול הטוב ביותר בה הוא למנוע את התפתחותה מראש.

Peri-implantitis

צפו בסרטון של טיפול בגינגיוטיס:

צפו בסרטון של טיפול בפריודונטיטיס:

הסרטונים נלקחו מהאתר: https://www.efp.org/gum-diseases/video-resources/

אהבתם? שתפו.
עלו לאחרונה
זקוקים לטיפול מקצועי?

מוזמנים לדבר איתנו ולתאם תור בהקדם

רוצים להיות מעודכנים כשעולה מידע חדש?

מוזמנים להירשם לניוזלטר ונעדכן אתכם לפני כולם.

מאמרים קשורים

איך תרצו לדבר איתנו?

בחרו את האופציה הנוחה ביותר עבורכם.

השאירו פרטים לתיאום תור במרפאה.

נציגינו יחזרו אליכם בהקדם האפשרי.