טיפולי שורש

טיפולי שורש – מהם?

טיפול שורש ידוע גם בשמותיו הנוספים – סתימת שורש או אנדודונטיה. כשמדברים על טיפול שורש, מדברים על טיפול שלא מעט אנשים נרתעים ממנו, אך בפועל – הוא אחד מהטיפולים הנפוצים ביותר בארץ ובעולם.

טיפול שורש מתבצע כאשר המטופל סובל משן שקיים בה חור שזקוק לאטימה. מי שגורמת לחור הזה להתפתח היא למעשה העששת. העששת ידועה ביכולת שלה לחדור את שכבת האמייל החיצונית של השן, לחדור אף לתוך שכבת הדנטין הפנימית של השן ולהשתכן במרכז השן – שם נמצאים עצבים וכלי דם רבים ורגישים – ומכאן נוצר החור.

טיפול שורש הופך רלוונטי בדיוק ברגעים האלו, כאשר במסגרתו יוכלו להיבחר מגוון פתרונות כמו כתרים או סתימות.

על מנת שנוכל להבין כיצד מתרחשים טיפולי שורש, בואו נכיר קצת יותר את מבנה השיניים. השיניים בנויות מכמה חלקים:
1. כותרת השן – היא החלק הלבן שנמצא בחלל הפה.
2. שורשים – הם החלק שנמצא בתוך העצם עצמה, והם חלולים מבפנים.
3. כלי דם ועצבים – הם הנמצאים בתוך תעלות השורשים.

במהלך טיפולי שורש, רופא השיניים ינקה היטב את תעלות השורש החלולות, ואת מקומן יתפוס חומר סתימה. חומר זה מגיע במטרה למנוע את כניסתם של חיידקים חדשים ואת התרבותם. טיפולי שורש נעשים בהרדמה מקומית.

על מנת שהרופא המטפל יוכל לבצע טיפולי שורש כמו שצריך, הוא יצטרך לבצע כמה צילומי רנטגן שישקפו לו נתונים חשובים כמו אורך תעלת השורשים. בהתאם, הוא יוכל לבצע את הטיפול בצורה ראויה. כמו כן, בתום טיפולי שורש יניח הרופא המטפל סתימה או מבנה וכתר, על מנת להשלים את הטיפול כהלכה. בהתאם לכמות חומר השן הנותר, יוכל להחלט הרופא המטפל על סוג השיקום הרצוי: במידה וקירות השן נותרו חזקים, סתימה בהחלט תוכל להספיק, אך במידה ולא – בחירה בכתר תהיה הבחירה העדיפה, שכן הוא יוכל להקיף ולחבוק את השן ולהגן עליה מפני שברים. כמו כן, הבחירה בכתר נובעת לפעמים משיקולים אסתטיים, משום שחלק מהשיניים שהתבצעו עליהן טיפולי שורש נוטות, לעיתים, להפוך לאפרפרות.

אנדודונט – רופא לטיפולי שורש

בחירה ברופא לטיפולי שורש שהוא מקצועי מספיק, היא בחירה קריטית על מנת להבטיח הצלחה בטיפולים השיקומיים השונים, כתרים או גשרים, שיגיעו לאחר הטיפול, ועל מנת להגיע לתוצאות מוצלחות במיוחד.

טיפול שורש בשיניים

טיפול שורש הוא הפתרון האולטימטיבי והיעיל ביותר ברגע ששן המטופל סובלת מעששת עמוקה, שהתמקמה במרכז השן הפגועה ופגעה בכלי הדם והעצבים, לאחר שחדרה את שכבות האמייל והדנטין של השן.

חידוש טיפול שורש

ברגע ששן המטופל כבר עברה טיפול שורש אך היא עדיין מתמודדת עם עששת עמוקה מאוד או עם דלקת בשורש השן, יהיה צורך בביצוע של חידוש טיפול שורש.

הסוגים השונים של טיפולי שורש

טיפול שורש 3 תעלות – הרופא המטפל שיבחר בטיפול שורש 3 תעלות, יחדור אל תעלות השורשים של השן. לאחר החדירה, הרופא ינתק את השורש, וכך יוכל לנקות את התעלות הסובבות אותו ואת הרקמות הפגועות שבאיזור. בהמשך לניקיון, יוכל הרופא להחדיר אל התעלות חומר ריפוי, ולסתום אותן. היות וכל שן מביאה איתה מספר תעלות שונה, יצטרך הרופא יטפל בכולן. טיפול שורש 3 תעלות נוגע, כמובן, בשיניים שמביאות איתן 3 תעלות.

טיפול זה יתרחש במצבים שבהם תהיה פגיעה בחלקה הפנימי של השן, הידוע גם בשמו מוך השן. טיפול שורש 3 תעלות יהיה יעיל גם בשיניים הטוחנות, על אף שב-90% מהמקרים יהיה מדובר בשיניים שלהן 4 שורשים.

טיפול שורש 4 תעלות

ציינו בפניכם קודם לכן שכל שן מביאה איתה מספר שונה של שורשים ותעלות, ולכן טיפול שורש 4 תעלות מיועד לשיניים שלהן 34 תעלות. בדומה לטיפול הקודם, גם כאן הרופא המטפל יחדור לתוך התעלות, יגיע אל השורשים, ינקה ויסיר את הרקמות הפגועות כולן, יחדיר את חומר החיטוי והריפוי ובהמשך יסתום את התעלות. היות ומדובר על שיניים עם כמות גדולה של תעלות, עבור הרופא תהיה זו פעולה קשה במיוחד לזהות את כולן ולהעניק להן טיפול. פעולה זו היא מורכבת עד כדי שלפעמים, גם כאשר בידי הרופא נמצאים צילומים, יהיה לו קשה מאוד לאבחן את כמות התעלות הקיימת בשן. במקרים כאלו, מספר התעלות האמיתי ייחשף במהלך הטיפול עצמו. במידה והרופא החליט לנקוט בטיפול שורש 3 תעלות, אך יבחין במהלך הטיפול בתעלה נוספת, לא יהיה מנוס אלא לבצע טיפול שורש חוזר. על מנת לא לעמוד במצב כזה, כדאי מראש לבחור ברופא שיניים מומחה שמכיר את כל ההסתעפויות השונות שעלולות להתרחש במהלך הטיפול.

טיפול שורש בשן קדמית

נהוג לחשוב שהבעיות היחידות בשיניים צצות אי שם בשיניים האחוריות, אך הדבר הוא טעות חמורה, ולא מעטות הפעמים שבהן יש צורך בטיפול שורש בשן קדמית. מדובר על מעמד מאוד לא נעים שמביא איתו לחצים רבים, משום שלא מדובר כאן “רק” על כאבים, אלא גם על חשש למראה החיצוני שלנו, שעלול להפוך ללא אסתטי, ולגרום לנו לבושה רבה. בדיוק בגלל הסיבה הזו, גילוי של חור או נזק אחר בשן הקדמית מצריך טיפול זריז ומידי.

חור או נזק שנגרמים לשן קדמית, עלולים להוות מקור לשינוי אסתטי בצורתה אך גם בצבעה. שיניים קדמיות ניזוקות עלולות להפוך לבעלות צבע כהה במיוחד, ולהעיד על “מותה” של השן – מצב שבו היא אינה מחוברת עוד לשורש. כמובן שמצב זה הוא לא אידיאלי בכלל, ועל כן נוסף על טיפול שורש בשן קדמית מומלץ לבצע גם מבנה וכתר חרסינה, שיוכלו להבטיח מראה צחור ובריא לטווח הארוך.

טיפול שורש בהריון

יש לא מעט דברים שאסור בתכלית האיסור לבצע בזמן ההריון, אך טיפול שורש בהריון הוא, בגדול, לא אחד מהם. כן מומלץ לכוון טיפול שורש בהריון לכיוון הטרימסטר השני של ההריון, היות והאישה כבר נמצאת במצב שבו כל נושא הבחילות ורפלקס ההקאה נמצא מאחוריה, והיא עדיין יכולה להרגיש בנוח בזמן שהיא שוכבת לאורך זמן על כיסאו של הרופא המטפל.

טיפול שורש בשן בינה

שיני בינה הן שיניים שבוקעות אצל כל צעיר באופן אינדיווידואלי, בדרך כלל בטווח שבין גיל ההתבגרות ועד אמצע שנות העשרים. שיני הבינה צומחות בקצה של הלסת, באיזור שקרוב ללוע, ומיקומן הוא מאתגר במיוחד עבור רופאי השיניים שצריכים לטפל בהן. המיקום של שיני בינה הופכת את טיפול השורש לטיפול למורכב ביותר, ולמה? הקרבה בין שן הבינה ללסת מעוררת את רפלקס ההקאה אצל רוב האנשים ככולם, וההגעה אל השן גם היא מראש מורכבת בפני עצמה. 

מהסיבה הזו בדיוק, כאשר מתגלה ששן בינה נושאת איתה חור, ברוב המקרים לא יהיה מנוס אלא להחליט על עקירתה. לעומת זאת, במידה ושן הבינה ממלאת תפקיד חשוב במסגרת השיניים, והיא נותנת תמיכה ליתר השיניים במקרים של השתלות ושיקום הפה, לדוגמה, עקירה לא תהיה אפשרות שתבוא בחשבון. אם כן, טיפול שורש בשן בינה יתבצע במקרים שבהם שני תנאים מתקיימים:
1. החניכיים בריאות ומאפשרות לטיפול להתקיים.
1. שיני הבינה קריטיות לתהליכים של שיקום הפה.

בכל יתר המקרים, עקירת שן הבינה תהיה המהלך החכם ביותר לביצוע.

החשיבות של שיקום השן לאחר סיום טיפול שורש

החשיבות של שיקום השן לאחר סיום טיפול שורש היא חשיבות עליונה, משום שלאחר טיפול שורש קיים סיכון אמיתי להיווצרות שבר בקיר השן. במקרים שבהם אכן השבר נוצר, הוא עלול להוביל לכדי עקירת השן. בשביל להצליח ולהימנע מסיבוך מיותר זה, שיקום השן הוא קריטי, וכדאי לקבוע אותו כמה שיותר בסמוך לסיום ההליך של טיפול שורש.

בנקודה זו כדאי לציין שבהחלט יכולים לקרות מצבים שבהם חיידקים מחלל הפה יצליחו להיכנס ולחדור אל התעלות שכבר קיבלו את הטיפול המיועד להן, ולמעשה יזהמו את התעלות והעצם. בדיוק בגלל זה כדאי לסיים עם טיפול שורש כמה שיותר מהר.

מרפאת השיניים של ד”ר אופיר זהבי

כדי להבטיח טיפולי שורש מעולים, אתם צריכים גם לבחור ברופא שיניים מעולה. מרפאת השיניים של ד”ר אופיר זהבי נמצאת ברחוב אחד העם 28 שבפתח תקווה. במרפאה תוכלו להנות מטיפולים וייעוץ שינתנו לכם על ידי מיטב רופאי השיניים בתחומים השונים. על מנת לקבוע תור לרופא מקצועי לטיפולי שורש התקשר לטלפון 03-9313155.

צוות הרופאים:
שתפו:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
מאמרים נוספים
דרכי טיפול במחלות חניכיים

אחרי אבחנה וטיפול מקצועי לרוב ניתן לעצור את הדרדרות הדלקת, ולהשיג שליטה במחלת החניכיים. המפתח להצלחה, הוא ביטול הגירוי החיידקי והצטברות הרובד על השיניים שהם

קרא עוד »
כיצד מונעים מחלות חניכיים

דלקות חניכיים ניתן למנוע ע”י אימוץ הרגלי היגיינה אורלית טובים, וביקורים תדירים אצל רופא השיניים והשיננית. דלקות חניכיים לא יתפתחו, אם לא תהיה הצטברות של

קרא עוד »
מחלות חניכיים

מחלות חניכיים הן מחלות נפוצות מאוד, המשפיעות על רוב האנשים לאורך חייהם. הן נגרמות מתגובת מערכת החיסון של הגוף לרובד החיידקים הנאגר על השיניים. החדשות

קרא עוד »
שחיקת שיניים – ברוקסיזם

מהו ברוקסיזם? ברוקסיזם הוא נושא חשוב מאוד ברפואת שיניים, נושא שנחקר רבות ומשמעותי מאוד גם ברפואה כללית. בעבר ברוקסיזם נחשב כפעילות פראפונקציונלית (פרא-פונקציה= פעילות שאינה

קרא עוד »
שתלים דנטלים
שתלים דנטליים

שתל דנטלי זהו למעשה יתד צילינדרית שבאה להחליף חוסר של שן. הצורך של בני אדם להשלים שן חסרה הוא צורך שקיים מאז ומעולם. את השן

קרא עוד »
השאירו פרטים לתיאום פגישה ייעוץ: